Jaké jsou další typy tepelných čerpadel?

Méně používané jsou země / voda a voda / voda. Hlavní příčinou je to, že se nehodí do každého typu objektu a musí byt například blízkosti vodního toku či rybníku nebo je třeba zasahovat do země a je třeba na to myslet již před samotnou stavbou.

Tepelné čerpadlo země voda

Co se týče tepelného čerpadla země voda, to lze rozdělit na tepelná čerpadla země voda plocha a země voda vrt. Nejdříve se zaměřme na první zmíněné tepelné čerpadlo, které odebírá teplo z plochy zahrady. Opět se jedná o skvělou alternativu především pro rodinné domy, které mají k dispozici zahradu.

K předním výhodám tepelného čerpadlo země voda – plocha patří především o třicet procent nižší spotřeba elektřiny a dlouhá životnost. Tento typ čerpadla je navíc bezhlučný a také bezúdržbový.

A co se týče druhého typu tepelného čerpadla země voda čili tepelného čerpadla země voda – vrt, v tomto případě tepelné čerpadlo odebírá teplo z hloubky pod povrchem země. Do vrtů se zapouští plastové sondy plné nemrznoucí směsi, která následovně přenáší teplo mezi zemí a čerpadlem.

K hlavním výhodám tohoto typu tepelného čerpadla patří především stabilní výkon a mimo jiné o vysoký topný faktor, také nízká spotřeba elektřiny a kromě jiného také dlouhá životnost a možnost využít vrt i pro chlazení interiérů.

Tepelné čerpadlo voda voda

Setkat se také můžete s tepelným čerpadlem voda voda. Tento typ tepelného čerpadla odebírá teplo ze spodní nebo geotermální vody. Voda je čerpána ze studny do výměníku tepelného čerpadla, poté se po ochlazení vrací zpět do země. Velmi často se tento typ tepelného čerpadla využívá v průmyslu, kde se alespoň využije odpadní teplo.

Tepelné čerpadlo voda voda dosahuje vůbec nejvyšších topných faktorů z dostupných tepelných čerpadel. Přesto jsou jeho pořizovací náklady poměrně nízké v porovnání s jinými tepelnými čerpadly, která obsahují vrty. Další výhodou jsou menší nároky na prostor se systémem s vrty.

Tepelné čerpadlo a nejznámější značky

Pokud prahnete po kvalitě, vyplatí se vsadit na značková tepelná čerpadla. K favoritům mezi tepelnými čerpadly patří především tepelná čerpadla Viessmann, která efektivně využívají teplo z okolí. Na trhu jsou oblíbená i tepelná čerpadla LG nebo tepelná čerpadla Samsung, která jsou skvělá jak pro vytápění, tak pro ochlazování vody.

K dalším oblíbeným značkám tepelných čerpadel patří:

  • Tepelné čerpadlo Toshiba
  • Tepelné čerpadlo Acond
  • Tepelné čerpadlo Daikin

Na tepelné čerpadlo se vztahuje dotace

Jak již bylo zmíněno, tepelné čerpadlo je jedním ze způsobů, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. A díky tomu je možné získat na tepelné čerpadlo dotaci, která se může dotknout i sto tisíc korun. Dotace na tepelné čerpadlo je udělována z dotačního programu Nová zelená úsporám. Se zajištěním dotací pomůže firma Orfina Consulting a.s.

You must be logged in to post a comment