3 nejčastější druhy tepelných čerpadel. Které je pro vás nejvhodnější?

druhy tepelných čerpadel

Jelikož je tepelné čerpadlo jedním ze způsobů či možností, jak snížit energetickou náročnost budovy a jelikož se na toto úsporné opatření vztahuje nemalá dotace, zájem o tepelná čerpadla roste opravdu velice rychle. V případě pořizování tepelného čerpadla se však většina lidí ptá na jednu věc, a sice na to, jaké konkrétní tepelné čerpadlo si má pořídit. Přece jenom se dnes na trhu setkáme s celou řadou tepelných čerpadel. Zmiňme si tři nejčastější druhy a také si prozraďme, jak vysokou dotaci lze na konkrétní typy tepelných čerpadel získat.

Tepelné čerpadlo voda voda

K vůbec nejčastějším a nejznámějším druhům tepelných čerpadel patří tepelné čerpadlo voda voda. Jedná se o tepelné čerpadlo, které odebírá teplo ze spodní nebo geotermální vody. Velice často se využívá především v průmyslu, kde se potřebuje využít odpadní teplo.

K jeho předním výhodám patří především dosažení vůbec nejvyššího topného faktoru z dostupných tepelných čerpadel. Navíc jeho cena je poměrně nízká, pokud bychom ho měli porovnat s jinými tepelnými čerpadly, která mají vrty.

Na tento typ tepelného čerpadla je možné získat dotaci sahající až na 100 tisíc korun v případě, že společně se zavedením úsporného opatření dům také zateplíme. Bez zateplení lze získat dotaci v maximální výši 80 tisíc korun.

Tepelné čerpadlo země voda

K dalším častým druhům tepelných čerpadel patří tepelné čerpadlo země voda. Tento typ tepelného čerpadla odebírá teplo z plochy zahrady. Je to tedy jinými slovy tepelné čerpadlo určené pro rodinné domy, které mají k dispozici zahradu. Výhodou je především to, že jsou bezúdržbové a také bezhlučné.

Co se týče dotace, platí to stejné jako u předešlého tepelného čerpadla, čili je možné získat dotaci ve výši až 100 tisíc korun, pokud bude provedené i zateplení. Bez zateplení je možné získat dotaci ve výši až 80 tisíc korun.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Třetím často pořizovaným čerpadlem je tepelné čerpadlo vzduch voda, na které lze získat dotaci nižší, přesto stále znatelnou. V případě současného zateplení lze získat dotaci ve výši 75 tisíc korun, v opačném případě lze získat dotaci ve výši 60 tisíc korun. Tento druh tepelného čerpadla odebírá energii z venkovního vzduchu.

You must be logged in to post a comment